Zóna bez hraníc na Profesia Days, Bratislava

Kedy ?

01.03.2018 (štvrtok) - 10:00 - 17:00 hod

Miesto konania

Incheba Bratislava


Medzi nami žije veľa ľudí s prekážkami, ktorí  neraz čelia rôznym predsudkom zo strany väčšinovej spoločnosti, no málokedy myslíme na ich jedinečnosť. Tento rok sme sa spojili s Profesiou, aby sme pre vás počas Profesia days priniesli zónu Bez hraníc plnú inšpiratívnych prednášok a workshopov, ako môžete svoj hendikep premeniť na jedinečnosť a nájsť vhodné pracovné príležitosti alebo začať podnikať. Ak už dlhodobo hľadáte prácu alebo vás v živote zastavil nejaký hendikep,  určite neostaňte sedieť doma. Nech ste z akéhokoľvek regiónu Zóna Bez hraníc na Profesia days sa 28.2. – 1.3. (štvrtok a piatok) otvorí aj pre vás. Zóna je určená aj mladým ľuďom, ktorí by chceli pôsobiť v neziskovom sektore alebo vyskúšať niektorú z dobrovoľníckych a pracovných príležitostí v neziskových organizáciách, dozviete sa o možnostiach vycestovania do zahraničia a na svoje si prídu aj firmy, ktoré sa chcú zaradiť do Vnímavej komunity na Slovensku.

Na Profesia days je potrebná registrácia. Vstup je bezplatný.

11.00 – 11.45
Hendikup – jediný eshop, ktorý nepredáva veci
Hendikup.sk

  • ponuka pracovných príležitostí, stáž, dobrovoľníctvo, poradenstvo

Počuli ste už o e-shope HendiKup.sk? Za jeho nápadom stojí trojica nadšencov – Diana, Ivo a Marek, ktorí chceli dať priestor talentovaným tvorcom so zdravotným postihnutím a možnosť propagovať ich služby a tvorbu. Hendikup.sk je e-shop, ktorý spája príbehy s biznisom. Ivan Páleník a Marek Paulovič vám porozprávajú, ako môžete naplno využiť svoju kreativitu a potenciál aj napriek hendikepu, ktorý máte. „Sám som zdravotne postihnutý a už niekoľko rokov vnímam, že je tu priestor na to, aby sme mohli ľudom reálne pomáhať,“ hovorí jeden zo zakladateľov Ivo Páleník. „Dospel som k záveru, že ak mi niečo vŕta v hlave tri roky, bude asi najvyšší čas pustiť sa aj do realizácie.“, dodáva Marek.

12:00–12.45
Projekt na mieru: Neboj sa cestovať
Iuventa – slovenský inštitút mládeže, Bratislava

  • dobrovoľníctvo, poradenstvo

Ak vás láka dobrovoľníctvo a radi by ste na nejaký čas vycestovali do zahraničia za novými skúsenosťami, určite si nenechajte ujsť workshop Adama Latáka. Je určený všetkým mladým ľuďom s nedostatkom príležitostí. Prostredníctvom krátkej aktivity a diskusie sa pokúsime vyriešiť všetky obavy a očakávania ľudí, ktorí by sa chceli zapojiť do projektu Erasmus+ Adam Laták pracoval ako mentor na projekte európskej dobrovoľníckej služby (EDS) a v súčasnosti s kolegami realizuje nový program európskej komisie Európsky zbor solidarity.

13:00-13:45
Firma, ktorá zamestnáva aj ľudí na okraji spoločnosti
Kovotvar Kúty

  • možná pracovná pozícia
  • poradenstvo

Marcela Tokošová šéfuje známej strojárenskej firme, ktorá dodáva svoje produkty do celej Európy, ale aj do Austrálie, Ameriky či do Japonska. Spoločnosť je známa aj tým, že dáva možnosť uplatnenia všetkým ľuďom bez rozdielu. „V našej firme zamestnávame ľudí z ulice, ľudí s postihnutím, osamotené matky s deťmi i Rómov. Podáme pomocnú ruku pri odrazení sa z dna,“ hovorí. Okrem práce firma ponúka aj vzdelanie a špecializáciu. Podstatou je nájsť v človeku potenciál. Marcela Tokošová bude hovoriť o ponuke nových pracovných príležitostí pre znevýhodnených a o tom, ako každý môže začať odznova.

14:00-14:45
Ako DELL mentoruje mladých ľudí so zdravotným postihnutím
Nezisková organizácia EPIC a DELL Slovensko

  • stáž
  • poradenstvo

Michaela Mudroňová sa venuje projektom zamestnávania a mentoringovým programom mladých ľudí s postihnutím v neziskovej organizácii EPIC, ktorá spolupracuje s rôznymi zamestnávateľmi, školami aj mimovládnymi organizáciami. Na zóne Bez hraníc bude hovoriť o práci pre ľudí s postihnutím v rámci upratovacej služby Deafinitely Clean a o možnostiach stáže pre študentov na pozícii asistenta projektového manažéra. Sprevádzať ju bude aj Daniel Andraško, ktorý má v spoločnosti DELL Slovensko na starosti aj aktivity firmy zamerané na podporu zamestnávania ľudí s hendikepom, inej národnosti, etnicity a z vylúčených komunít a mentoringový program pre mladých so zdravotným postihnutím.

15:00 – 15.25
Vyznaj sa v legislatíve! Ako sa uplatniť v práci, keď mám zdravotné postihnutie
Inštitút pre pracovnú rehabilitáciu, Bratislava

  • poradenstvo

Andrea Kozová vám pomôže vyznať sa v spleti zákonov, ktoré sú zamerané na ľudí so zdravotným znevýhodnením. Bude hovoriť o vybraných častiach zákonníka práce, zákona o sociálnom poistení a ako zamestnať a dať šancu každému. Centrum sociálnej a pracovnej rehabilitácie poskytuje odborné poradenstvo ľuďom so zdravotným postihnutím, ktorí si hľadajú prácu. Venuje sa diagnostike zostatkového pracovného potenciálu a hľadaniu možností spoločenského a pracovného uplatnenia ľudí s rôznymi zdravotnými obmedzeniami. V stánku vám poskytne aj poradenstvo a informácie pre znevýhodnených a ich rodiny.

15.30 – 15.55
Metóda Place and Train v podporovanom zamestnávaní
Agentúra podporovaného zamestnávania

  • poradenstvo

Čo je to metóda Place and Train a ako pomáha znevýhodneným ľuďom na trhu práce? Psychologička Viera Záhorcová je psychologička, ktorá sa vo svojej praxi venuje poradenstvu ľudí so zdravotným postihnutím s cieľom ich aktivizácie a pracovného umiestnenia. Túto metódu využíva ako efektívny nástroj pre zamestnanie ľudí s prekážkami. Najmä tých, ktorí nemajú žiadnu kvalifikáciu a prax. Pri vhodnom  nastavení podmienok u zamestnávateľa, príprave miesta „šitého na mieru“ môže vzniknúť veľmi efektívny spôsob zácviku, rozvoja sociálnych a profesijných zručností zamestnanca a práve o týchto skúsenostiach bude Viera Záhorcová hovoriť.


Príďte sa porozprávať do Živej knižnice

V zóne Bez hraníc môžete vstúpiť aj do Živej knižnice a stretnúť sa so Živými knihami. Svoje príbehy o prekonávaní prekážok budú rozprávať Maťo bez končatín, vzrastom malá Veronika, nevidiaca Soňa, cukrovkár Marek a Dominik na vozíku.  

 11:00-11:40
Maťo, Soňa, Dominik

Maťo bez rúk: Hendikepovaní nechcú len niečo vyrábať v chránených dielňach
Žiadne prsty, žiadna dlaň a predsa je schopný zvládnuť veľa z toho, čo ostatní. Maťo prekvapuje svojou aktívnosťou a optimizmom. Je neskutočné sledovať, čo je schopný urobiť bez rúk. Končekom lakťa dokáže písať na počítači rovnako rýchlo ako ostatní alebo zniesť vozíčkara aj s vozíčkom dolu po schodoch. To je niečo, na čo človek tak ľahko nezabudne. Miluje fotenie a cestovanie. Poľsko, Maďarsko, Slovinsko, Nemecko, Cyprus – to všetko sú krajiny, ktoré už navštívil v rámci rôznych výmenných projektov. V Nemecku dokonca pôsobil ako asistent učiteľky v škole. „Hendikepovaní ľudia nechcú len niečo vyrábať v chránených dielňach, mnohí chcú a dokážu robiť aj inú a dôležitejšiu prácu,“ hovorí Maťo, ktorý si najviac želá, aby aj na Slovensku zamestnávatelia dali šancu ľuďom s prekážkami.

Nevidiaca Soňa: Slepý je ten, kto nevidí, čo treba
Soňa prišla o zrak potom, ako na svet priviedla svojho syna. Nemá rada, keď ľudia hovoria, že je slepá. „Slepý je ten, kto má zdravé oči a nevidí, čo treba,“ zakaždým hovorí. Jej život značne skomplikovala cukrovka, ktorú dostala ešte ako mladé dievča. Po strate zraku mala strach, že bude druhým na obtiaž. Neskôr stratila svojho milovaného muža, ktorý jej bol vždy oporou. Soňa v živote prechádza mnohými prekážkami, no nevzdáva sa. Zamilovala si prácu s hrnčiarskym kruhom, tvorí a vedie kurzy keramiky, kde sa stretáva s mnohými ľuďmi, ktorí jej dávajú chuť žiť a realizovať sa a okrem toho píše poéziu.

Dominik: Sebaľútosť nepomáha
Dominik sa narodil s porušenou miechou a mozgom a aj preto je odkázaný na invalidný vozík. Jeho prvé roky boli veľmi náročné, no aj vďaka skvelým lekárom, rodine a neskôr svojim učiteľom a priateľom môže viesť vcelku normálny život. Dominik dnes úspešne študuje, rád športuje a trávi čas s priateľmi a s rodinou. Nemá rád sebaľútosť. „Kapitulácia v ťažkých životných situáciách je zbytočná,“ hovorí. Aj preto sa snaží motivovať ľudí s podobným hendikepom a presadzovať ich potreby ďalším vplyvným ľuďom, ktorí môžu pomôcť pri hľadaní riešení v našej spoločnosti.

12:00-12:40 Verča, Marek

Vzrastom malá Veronika: Moje schopnosti vždy prevýšili môj hendikep
Veronika sa spočiatku necítila iná. Rozdiel začala pociťovať, až keď ostatní začali rásť a ona nie. Nikdy na sebe nevnímala svoj hendikep, až jej to začali pripomínať spolužiaci na strednej škole. Odvtedy sa s ním učí žiť, aj keď niekedy nedotiahne na vrchné regály v obchodoch a potrebuje mať veci vo svojom živote uspôsobené inak. „Nikdy som nemala problém sa zamestnať, pretože ma predali moje schopnosti, ktoré prevýšili môj hendikep. Mala som vždy šťastie,“ hovorí Veronika, ktorá odkazuje zamestnávateľom, aby sa nebáli zamestnať ľudí s prekážkami. Vždy môžu nové skúsenosti vašu firmu len obohatiť.

Marek: Zažil som si už toľko, že som stratil strach z inakosti
Marekov hendikep je spojený s cukrovkou a s každodennými predsudkami voči tomu, že je Róm. Život s cukrovkou je náročný a prináša veľa komplikácií. Už len to, že si pichá inzulín verejne, môže niekoho pohoršiť. On si to však nevšíma. Marek búra predsudky svojho okolia takmer každý deň. V živote už kvôli svojej farbe pleti a hendikepu zažil toľko prekážok, že postupne stratil strach z inakosti. Pochopil, že najdôležitejší sú ľudia, ktorí ho podporia. Aj preto chce druhých posúvať ďalej. Podporovať ich a motivovať, že mnohé veci dokážeme, ak sa prestaneme báť.

13:00-13:40 Maťo, Soňa, Dominik

14:00-14:40 Verča, Marek

15:00-15:40 Maťo, Soňa, Dominik

16:00-16:40 Verča, Marek

17:00-17:40 Maťo, Soňa, Dominik

18:00-18:40 Verča, Marek

Zóna bez hraníc na Profesia Days, Bratislava

Načítanie mapy…