Mapingy a názory

V Edume sú pre nás veľmi dôležité názory ľudí. Pred každým projektom, ktorý začíname, mapujeme názory a postoje cieľovej skupiny. Takisto nás zaujíma aj dopad našich aktivít na spoločnosť.

Poznaním k ľudskosti

Mladí ľudia na Slovensku čoraz častejšie sympatizujú s názormi pravicovo extrémistických, antisystémových a populístických strán. V súčasnosti sú najohrozenejšou skupinou, čo sa týka formovania vlastných postojov k dôležitým spoločenským témam. Nedostatok kritického myslenia, neznalosť témy a slabá diskusia o rovnosti a spravodlivosti v spoločnosti majú významný vplyv aj na naše postoje Aj preto sme sa rozhodli zmapovať postoje mladých ľudí vo veku 15 až 25 rokov na utečencov a migrantov na Slovensku a v Európe. V spolupráci s CVEK - Centrom pre výskum etnicity a kultúry sme chceli zistiť, ako mladí vidia utečencov, čo o nich vedia, odkiaľ o nich získavajú informácie, aké sú ich najsilnejšie predsudky a stereotypy a či sú otvorení pomáhať cudzincom.

Ako viac rozumieť rómskym deťom

V spolupráci s občianskym združením Návrat sme sa podieľali aj na projekte Cez príbehy k poznaniu, ktorý sme zamerali na vzdelávanie a podporu rodičov vychovávajúcich deti z detských domovov mimo ich biologickej rodiny. Chceli sme pomôcť dospelým, aby lepšie rozumeli potrebám mladých ľudí a komunikácii s nimi. Osobitne sme sa zamerali na prežívanie rómskych detí a mládeže, ktoré sú vychovávané mimo svojich biologických rodín v nerómskom prostredí. Náš prieskum ukázal, že najväčšie problémy náhradným rodičom spôsobujú predsudky okolia a schopnosť porozumieť prežívaniu dieťaťa, kde sa kombinujú skúsenosti s rasistickými prejavmi a následky zanedbania. Vyhľadali sme preto a vytrénovali vhodných rodičov, ktori už prešli adopčným procesom a majú osvojené rómske dieťa, aby porozprávali svoje prežité skúsenosti a popísali, s akými prekážkami pri jeho výchove prechádzajú.