Prečo si Cigánka? Keď sa deti pýtajú našej dcéry

Čo myslíte, čo majú spoločné Malý princ, dievčatko z hôr Heidi, Maugli z Knihy džunglí, Červená čiapočka alebo odvážna Merida z rozprávky Rebelka? To všetko sú obľúbené rozprávkové postavičky rómskych detí, ktoré si adoptovalo 11 rodín zo Slovenska.

Si Cigánka? Smrdíš? A prečo si Cigánka? Aj takéto otázky môže dostávať dievčatko v prvej triede základnej školy. Jej adoptívna mama Alexandra len ťažko hľadá odpovede pre spolužiakov. Aj preto sa rozhodla, že sa zapojí do programu Vnímaví pre zraniteľných a bude sa radiť s tými, ktorí kvôli svojej inej etnicite a farbe pleti už podobné situácie neraz zažili na vlastnej koži.

Našich dobrovoľní poradcovia sú pripravení. Už tento víkend sa prvýkrát stretnú s 11 adoptívnymi rodinami, aby im pomohli pri hľadaní a prijatí rómskej identity ich dieťaťa a pri riešení otázok, na ktoré nie je vždy ľahké nájsť odpovede.

Ako to vysvetliť deťom?

Ako si poradiť s výsmechom a odmietaním nášho dieťaťa? Ako ho môžem začleniť do komunity? Dá sa byť hrdý na rómske ja? A čo tie emócie? Pomohlo vôbec niečo druhým deťom, keď im bolo ťažko? Neraz sa pýtajú rodičia, ktorým nemá kto vysvetliť, kto sú Rómovia a aké majú zvyky a kultúru. Ako vôbec vysvetliť dieťaťu, že naša spoločnosť sa správa odmietavo k rómskej menšine a ako sa pripraviť na to, že aj naše dieťa čaká možno podobná skúsenosť?

„Rómske dieťa v nerómskom prostredí sa často stretáva s nepochopením a potláčaním svojho rómskeho ja. Niekedy sa jeho rómska identita potláča aj nevedomky,“ vysvetľuje Janette Motlová, zakladateľka Edumy, ktorá prišla s myšlienkou programu. V našich detských domovoch vyrastá veľa detí, ktoré majú rómsku etnicitu. „Často nás oslovujú adoptívni rodičia, učitelia na školách i zamestnanci detských domovov, ktorí chcú viac porozumieť prežívaniu rómskych detí. Uvedomujú si, že nevedomky potláčajú ich rómsku identitu a aj preto nás žiadajú o pomoc,“ dodáva. Podľa nej nie je jednoduché nájsť skúsených ľudí, ktorí dokážu v takýchto situáciách poradiť rodičom a byť chápavými kamarátmi.

Vedieť sa postaviť za svoje rómstvo

„V živote som sa veľakrát stretla s diskrimináciou, rasizmom a s odmietaním. Prešla som si tým a hoci to bolo veľmi náročné, som hrdá na svoj pôvod a na to, že som Rómka. Nie je to niečo, za čo by som sa mala hanbiť,“ hovorí jedna z dobrovoľných poradkýň Jana, ktorá sa narodila na východnom Slovensku a je študentkou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Odmalička snívala o tom, že raz bude učiteľkou cudzích jazykov a hoci vždy mala šťastie na výborných učiteľov, nemala šťastie na dobrých spolužiakov. „Zažila som šikanu už na základnej škole len kvôli inej farbe pleti a viem, že podobné situácie zažíva veľa detí na Slovensku,“ vysvetľuje dôvod, prečo chce byť rodinám a deťom nápomocná.   

Do programu Zraniteľní pre vnímavých sa prihlásila aj Monika s manželom. „Myslím si, že stretnutie s rómskymi mladými ľuďmi nám môže dať oveľa viac ako prečítanie 10 kníh. Čítala som ich už viacero, aj úžasnú knihu od Janette Motlovej s názvom Cigánka, ale mám pocit, že stále nám ako nerómskej rodine niečo chýba. Naše dieťa je často nepokojné, nemá kamarátov, iba jedného bračeka blonďáka s modrými očami,“ hovorí mamička. Trápi ju, že synček nie je šťastný. Možno by ho mohla podporovať v hudbe alebo v tanci, ale stačí to?

„Ako malé dievčatko si ma adoptovala rómska rodina. Som rada, že som v nej mohla vyrásť a za to, čo som sa v nej naučila. Aj preto verím, že deťom a rodičom budem prínosom a oporou,“ hovorí Dominika, ktorú si z detského domova adoptovala rómska mama ešte ako malé dievčatko. Dominika mala šťastie, pretože až po čase zistila, že jej biologickí rodičia sú závislí od alkoholu.

Víkend bude o príbehoch

Martina, ktorá má dnes s manželom adoptovaného Vilka verí, že sa im podarí nájsť pre syna pozitívny vzor. „Kamaráta, ktorý vie, aké je pre rómske dieťa vyrastať v gadžovskom svete a ktorý porozpráva o svojich skúsenostiach, aby mal náš syn pri sebe „veľkáča“, ktorý mu pomôže vstúpiť do bezproblémovej puberty.“

Práve rozličnú farbu pleti v súčasnosti rieši Lenka so svojou Vanesou, ktorá sa veľa zamýšľa nad tým, ako v budúcnosti ovplyvní jej život práve iná farba pokožky. „Chceme preto spoznať tých, ktorí vedia, čo moja dcéra prežíva. Taký kamarát by bol bonusom pre nás všetkých,“ konštatuje.

Už teraz je nám v Edume a v Divých makoch jasné, že víkend bude veľmi bohatý na rôzne príbehy a nie všetky sa budú počúvať príjemne. Otvoríme veľa tajomných komnát, ale spoločne nazrieme aj do rómskej kultúry a budeme hľadať odpovede, čo znamená byť Róm a či je ním aj ten, kto neovláda rómsky jazyk. Je vôbec možné prijať svoje rómstvo v spoločnosti, ktorá mu nie je vždy naklonená? A môžu to zmeniť práve niektoré deti, ktoré časom vyrastú a dospejú? Bude pre nich prekážkou alebo naopak výhodou v tom, aby optiku spoločnosti postupne zmenili?

Niektoré odpovede sa dozvieme už čoskoro.


Program Vnímaví pre zraniteľných finančne podporuje Nadácia VÚB

Naše podujatia

Momentálne pre Vás plánujeme nové aktivity