Vyškolili sme prvých dobrovoľných poradcov

Máme za sebou prvú časť školenia pre deväť dobrovoľných poradcov, ktorí po dokončení kompletného vzdelávania prepojeného aj s praxou začnú pomáhať adoptívnym rodinám, vychovávateľom a profesionálnym rodičom z detských domovov, ktoré vychovávajú rómske dieťa. Takisto sa stanú oporou deťom, ktoré čelia sociálnemu vylúčeniu pre ich rómsku etnicitu a kultúru.

Rómske dieťa v nerómskom prostredí sa častokrát stretáva s nepochopením a potláčaním svojho rómskeho ja. „Niekedy sa jeho rómska identita potláča aj nevedomky,“ vysvetľuje Janette Motlová, zakladateľka Edumy, ktorá pred rokom prišla so zaujímavou myšlienkou. V našich detských domovoch vyrastá veľa detí, ktoré majú rómsku etnicitu. „Často nás oslovujú adoptívni rodičia, učitelia na školách i zamestnanci detských domovov, ktorí chcú viac porozumieť prežívaniu rómskych detí. Uvedomujú si, že nevedomky potláčajú ich rómsku identitu a aj preto nás neraz žiadajú o pomoc,“ dodáva J. Motlová. Podľa nej nie je jednoduché nájsť skúsených ľudí, ktorí dokážu v takýchto situáciách poradiť rodičom a byť chápavými kamarátmi deťom.

Dobrovoľní poradcovia budú rodinám nápomocní

Aj preto sme sa v Edume rozhodli spojiť s organizáciou Divé maky v rámci projektu Dobrovoľní poradcovia. „Naším cieľom je vytvoriť sieť šikovných ľudí, ktorí chcú pomáhať rómskym deťom v nerómskom prostredí, adoptívnym rodičom, profesionálnym rodičom a vychovávateľom v detských domovoch a to tým, že im budú radiť. Spoločne sa pokúsia búrať bariéry, ktoré medzi týmito skupinami vznikajú a budú sa snažiť predchádzať konfliktným situáciám. Dobrovoľní poradcovia sú pripravení byť nápomocní všetkým rodičom a profesionálom, aby pochopili podstatu rómskej identity a jedinečnej kultúry a aby podporili rast ich vlastným rómskych koreňom,“ dodáva Andrea Haršányová, riaditeľka organizácie Eduma.

Pochopiť emocionálne prežívanie dieťaťa

Uplynulý víkend sme úspešne začali školenie prvých deväť mladých Rómov, ktorí sú motivovaní pomáhať. Zapojili sme ich do našej 4-vé akadémie rozvoja kritického myslenia, v rámci ktorej sme ich vzdelávali v rôznych oblastiach. „Cieľom bolo, aby mladí ľudia získali schopnosť porozumieť emocionálnemu prežívaniu odmietaného, nechceného alebo vylúčeného dieťaťa zo spoločnosti. Učili sme sa, ako správne nastaviť komunikáciu s jeho biologickou rodinou alebo s komunitou, v ktorej prirodzene funguje. Previedli sme ich technikami mentoringu a koučingu a prakticky sme sa učili, ako ich využívať v práci s vylúčenou mládežou a ako vytvoriť otvorenú klímu v prostredí, ktoré môže ovplyvniť jej začlenenie do spoločnosti – či už ide o prostredie školy alebo akejkoľvek komunity,
v ktorej pôsobí“ dodáva A. Haršányová. Onedlho ich čaká aj druhá časť tréningu a uplatnenie zručností a nových vedomostí v praxi.

Byť Rómom v našej spoločnosti

Poradcovia pochádzajú z rôznych regiónov Slovenska a ich profily budú čoskoro dostupné aj na webovej stránke. Už v septembri ich čaká prvé stretnutie s adoptívnymi rodinami a s profesionálnymi rodičmi, ktorí sa prihlásia o pomoc v rámci programu.

„Rozhodol som sa stať dobrovoľným poradcom, pretože veľmi dobre viem, aké je byť nepochopený vo svojom domácom či okolitom prostredí. Aké je byť Romákom v triede, v obchode, na ulici a viem, čo takýto mladý človek občas prežíva,“ vysvetľuje Daniel Bunda, jeden z dobrovoľných poradcov.

Je odhodlaný pomáhať deťom a ich adoptívnym rodinám, ktoré sa môžu ocitnú v prostredí, ktoré nemusí rozumieť kultúrnym a etnickým rozdielom. „Celý tréning mi pomohol nazrieť do duše dieťaťa a mladého človeka, ale aj rodín a pochopiť isté situácie, ktorými spoločne prechádzajú. Naučili sme sa metódy a spôsoby, ako sa správne pýtať tak, aby sme zistili, kde je koreň problému a vedeli odovzdať naše poznatky ďalej samotným rodinám,“ dodáva Daniel.

  

Program Vnímaví pre zraniteľných finančne podporuje