Zoznámte sa s webom dobrovolniporadcovia.sk pre náhradné rodiny s rómskymi deťmi

Naši dobrovoľní poradcovia sú mladí inšpiratívni Rómovia. Pomáhajú nerómskym rodinám, ktoré majú v starostlivosti rómske dieťa a častokrát mu nevedia pomôcť s rozvíjaním rómskej identity, či vyrovnávaním sa s predsudkami v spoločnosti. Dobrovoľní poradcovia sú pre rómske deti v náhradnej starostlivosti oporou a pozitívnym vzorom. Sami si prešli situáciami krízy identity, boja so stereotypmi či vyrovnávaním sa s predsudkami a hľadania cesty, ako niečo dosiahnuť.

Cieľom projektu Dobrovoľní poradcovia je taktiež pomôcť úradníkom, sociálnym pracovníkom, psychológom a ďalším odborníkom, ako lepšie pripraviť potenciálnych žiadateľov o adopciu rómskych detí. A taktiež pomôcť záujemcom o adopciu detí odbúrať strach z prijatia rómskeho dieťaťa do rodiny. 

„Verím, že deťom dokážem ukázať nový pohľad na to, že byť Rómom alebo Rómkou v našej spoločnosti nie je nič zlé. Aj napriek tomu, že je to niekedy náročné, vieme spoločne búrať predsudky okolia.“ Nikola Mitrášová

Za týmto účelom EDUMA  pracovala na vynovení portálu dobrovolniporadcovia.sk. Jeho novinkou je najmä poradňa pre rodičov, v ktorej môžu požiadať o pomoc dobrovoľného poradcu. Rodičia môžu položiť otázku alebo predostrieť problém, s ktorým sa chcú obrátiť na dobrovoľného poradcu. Položené otázky nebudú na webe zverejnené pod Vaším menom a odpovede dostanete do e-mailu. Otázku je možné položiť ako registrovaný užívateľ

Ak by rodina chcela nadviazať s Dobrovoľným poradcom pravidelný kontakt, v súčasnosti je možné byť v kontakte online. Počas mesiaca sú zvyčajne naplánované dve stretnutia poradcu s dieťaťom a jedno stretnutie s rodičmi.

Príbehy z náhradných rodín a inšpiratívni Rómovia

Na portále dobrovolniporadcovia.sk nájdete príbehy s podobnými zážitkami, s akými sa sami stretávate – reakcie okolia, stereotypy, prístup rodiny, úradníkov, či učiteľov. Nájdete tu príbehy rodín, ktoré majú mladšie, aj staršie deti, súrodencov, či zmiešané manželstvá. To, čo ich spája, je presvedčenie, že na farbe pokožky im samotným naozaj nezáleží. 

Adela Matulayová nám dovolila nahliadnuť do svojej rodiny, v ktorej našiel domov aj malý Emko. Prečítať viac o jej skúsenostiach si môžete tu: Známa mi povedala, že by skôr prijala postihnuté dieťa ako rómske

Nájdete tu aj rozhovor s adoptovaným rómskym dievčaťom alebo rozhovor, o tom, ako rodičom pomohlo stretnutie s dobrovoľnými poradcami. Viac príbehov náhradných rodín tu. 

Inšpiratívni Rómovia sa nám prihovárajú ako osobnosti a pozitívne vzory

V tejto časti nájdete rozhovory napríklad s Emíliou Rigovou, výtvarníčkou, ktorá vystavuje po celom svete a hovorí si aj Bári Raklór. Novinár Jozefa Šivák má vlastnú televíznu reláciu a popri nej riadi medzinárodný rómsky festival. Inšpirovať sa môžete aj študentkami, Jankou Pleškovou a Dominikou Csizmárovou, ktoré sa vzdelávajú v USA a UK. Prečítajte si mnoho ďalších skvelých rozhovorov, za ktoré vďačíme Nikole Mitrášovej, Dominike Maziniovej, Márii Peštovej, Michelle Kubištovej a ďalším.

Podcasty

Pre tých, ktorí radšej počúvajú, sú pripravené podcasty. Moderátorka Darina Mikolášová si v podcaste Mozaika pozýva hostí, ktorí môžu o téme hovoriť buď z vlastnej skúsenosti alebo sa jej venujú profesionálne, či odborne. Nájdete tu rozhovory napríklad s kolegami z občianskeho združenia Návrat, ktorí pripravujú rodičov na adopciu alebo so samotnými rodičmi, ktorí sa už starajú o rómske dieťa v nerómskom prostredí.

Zamyslenia odborníkov a dobrovoľných poradcov

Zuzana Límová vyspovedala napríklad známu poradkyňu pre rodičov Martinu Vagačovú (program Efektívne rodičovstvo) alebo psychologičku Shoshanu Chovan, ktorá robí výskum o rodičovských prístupoch Rómov v marginalizovaných rómskych komunitách, etnológa Tomáša Hruštiča alebo Omamu Vieru Kováčovú a mnohých ďalších odborníkov

„Jediným spôsobom, ako sa zbaviť predsudkov, je podľa mňa vytvárať si vzťahy s ľuďmi, ktorých sa týkajú. Neznalosť plodí strach.“ etnológ Tomáš Hrustič

Dobrovoľní poradcovia písali zamyslenia o tom, ako vyzerala ich cesta k prijatiu svojho ja či cesta za svojimi snami a o rôznych ďalších zážitkoch súvisiacich s ich rómstvom. 

Videá

Medzi videami nájdete rómske recepty, ktoré pripravuje Jana Pierová. Tá okrem varenia vždy porozpráva či už o vzniku daného jedla alebo o príhode zo svojho detstva. Ak máte radi pohyb, možno si spolu zatancujete pri videu plnom energie a temperamentu.  

 

 

 

 

Obsah pre deti

Naši Dobrovoľný poradcovia vytvorili slovensko-rómske pexeso, pri ktorom sa deti môžu naučiť zopár základných rómskych slov hravou formou. A tiež narozprávali rómske rozprávky, ktoré je deťom možno púšťať napríklad pred spaním.

Môžu sa zapojiť aj samotní rodičia?

Môžu! Prostredníctvom blogov môžu obohacovať obsah stránky o vlastné skúsenosti a príbehy. Takéto príspevky môžu pomôcť iným rodičom, ktorí sa ocitli v podobnej situácii a hľadajú odpovede na rovnaké otázky ako Vy v nedávnej minulosti. 

Skupina na Facebooku

Tí, ktorí sa už stali náhradnými rodičmi rómskych detí alebo sa na rodičovstvo pripravujú, všetci sú srdečne vítaní v rodičovskej Facebook skupine Dobrovoľní poradcovia pre náhradné rodiny s rómskymi deťmi, ktorá slúži ako bezpečný priestor pre zdieľanie zážitkov a skúseností, ale aj otázok, či starostí. Neváhajte a pridajte sa k nám 🙂

Autorka: Michelle Kubištová a Veronika Vanochová


Projekt Nová tvár pre webovú stránku www.dobrovolniporadcovia.sk podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Naše podujatia

Momentálne pre Vás plánujeme nové aktivity