Moment, kedy mi Lucka povedala: „Áno, ty budeš len moja!“

Ako jedna zo siedmych dobrovoľných poradcov mám za sebou už druhé inkluzívne školenie s EDUMOU. Tento raz iné. Čakalo nás totiž stretnutie s rodinami, ktoré si adoptovali alebo vychovávajú doma rómske dieťa.

Počas troch dní sme mali možnosť spoznávať sa s rodinami a s ich deťmi. Cieľom bolo, aby každý z poradcov našiel svoju dvojičku, ktorej bude nablízku. Rómske deti to  majú v nerómskom prostredí často náročné, prekonávajú rôzne prekážky. Častokrát sa stáva, že ich rómska identita je potlačená – či už v škole alebo v prostredí, v ktorom vyrastajú. Dieťa potom samé nevie, kým vlastne je. Rodičia po osvojení si rómskeho dieťaťa neraz prichádzajú o priateľov a známych, ktorí jednoducho iba nedokážu akceptovať, že ich dieťa je rómske. Dôvodom sú často predsudky a neznalosť.  

Prečo sa tak niekedy bojíme tmavšej farby pleti? Čím to je? Veď sú to iba deti, ktoré chcú byť pokojné a šťastné. Nerozumejú tomu. Najčastejšie sa nás rodičia pýtali najmä na to, ako sa popasovať so šikanou alebo, keď sa jeho dieťaťu vysmievajú napríklad v škole. Ako zareagovať správne? Veď aj rozprávkové postavičky ako Moana a Mauí alebo Pocahontas mali hnedšiu pokožku a deti predsa milujú rozprávky. „Možno môžeš spolužiakovi povedať, že máš rada kakavko a preto si čokoládová,“ odpovedala som dievčatku. Alebo: „Slniečko ma veľmi ľúbi.“ Aj vďaka tomu dokáže dieťa farby svojej pokožky v nerómskom prostredí prijať a zmeniť svoj postoj, nehanbiť sa za to, že je rómske.

Niekedy stačí jeden hlboký pohľad do očí a zistíte, že mnohé z detí si v živote prešli situáciami, ktoré si iba ťažko dokážeme predstaviť. Nemali to vždy jednoduché, ale majú nádej na pekné a bezstarostné detstvo. Boli s nami malí i veľkí, neposední i pubertiaci, no všetci mali niečo spoločné. Srdečnosť a vďaku. Nefalšovanú detskú radosť. Počas troch dní som videla tie najúprimnejšie a najkrajšie detské úsmevy. Neusmievali sa preto, že by niečo chceli. Užívali si každé jedno objatie, pohladenie, pusu alebo že im niekto načúval.

A povedzme si, koľkí si dokážeme tancovať na takú Shakiru alebo fandiť Messimu? Veď speváčka Shakira dokonca vydala pieseň o tom, že je Rómka. Aj futbalista Messi je tmavý a patrí medzi jedného z najlepších futbalistov na svete. A tak rodičia po mnohých rozhovoroch s nami zistili, že niekedy existujú na najkomplikovanejšie problémy len tie najľahšie riešenia.

Aj vďaka týmto rozhovorom s rodičmi som si uvedomila, čím sa pre jedno z detí stanem. Mnohé z nich sa stretávajú s negatívnymi konotáciami na Rómov. Mnohé z nich nemajú možnosť stretnúť väčších kamarátov, ktorí chodia do školy, snažia sa, sú úspešní a dokázali toho už veľmi veľa. A práve takými Rómami sme aj my – dobrovoľní rómski poradcovia, ktorí chcú byť deťom nablízku. My sme tí, ktorí chcú predsudky o Rómoch v našej spoločnosti búrať. Sme tí, ktorí sa deťom stávajú vzorom a kamarátmi. Pre rodičov sme zasa tými, ktorým sa môžu vyrozprávať a prísť si po radu, keď je najťažšie.

Naším cieľom si bolo počas troch dní nájsť dieťa, s ktorým si sadneme a budeme si nablízku. Bolo mi jasné, že každé niekoho potrebuje. Po rozhovoroch s ostatnými poradcami, sme sa viacerí zhodli v tom, aké je ťažké sa rozhodnúť. Nakoniec mi to však uľahčilo jedno dievčatko…

Počas večere ma niekto potiahol za ruku. Otočila som sa a vedľa mňa stála Lucka.
„Michelle, pôjdeš so mnou cikať?“ opýtala sa ma s prosbou v očkách.
Postavila som sa a odprevadila som ju na toaletu.
„Takže ty si moja dobrovoľníčka?“ pozrela sa na mňa, keď si umývala rúčky.
„Neviem, Lucka. Som?“ takúto otázku som úprimne nečakala.
„Áno, ty budeš len moja!“ rozhodla Lucka.

Lucka má 5 rokov. Je veľmi živá, hravá a spoločenská. Hanblivosť nepatrí medzi jej vlastnosti. Trvalo jej veľmi krátko, kým sa oťukala. Jej najobľúbenejšia rozprávka je Ľadové kráľovstvo. Už písala Ježiškovi, že si prosí Elzovské šaty. Mne však viac príde ako Olaf, lebo aj Lucka má rada hrejivé objatia.

Byť Rómom je niekedy ako byť super hrdinom. Si v niečom iný, ale predsa rovnaký človek ako ostatní ľudia okolo teba. Niekedy sa budú k tebe správať inak, pretože si pre nich iný. Svet nieje fér, no nesmieš im dať dôvod na to, aby ti ublížili. Nie je to tvoja vina. Čo robia super hrdinovia, keď sa ich snažia zločinci zraziť k zemi? Vzdajú sa? Prestanú byť, kým sú?

Laco Mako

Toto bol ten moment. Moment, kedy som si uvedomila, ktorému z tých detí budem pomáhať. Všetky sú krásne a všetky potrebujú oporu. Vybrať si jedno je naozaj ťažké. Ja som mala to šťastie, že dieťa si vybralo mňa a už sa nesmierne teším, ako budeme s Luckou v kontakte a ako budem môcť sledovať, že napreduje.

Michelle Kubištová, dobrovoľná poradkyňa


 Projekt Víkendové pobyty pre nerómske náhradné rodiny s rómskymi deťmi je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Projekt Vnímaví pre zraniteľných – Dobrovoľní poradcovia pre rómske deti vyrastajúce v náhradných nerómskych rodinách je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva vnútra Slovenskej republiky – Úradu splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity. Za obsah projektu je výlučne zodpovedná organizácia Od emócii k poznaniu, n.o.