Virtuálna realita

Ocitnite sa v koži znevýhodneného

Viete, aké rôzne situácie zažívajú ľudia so zdravotným alebo spoločenským znevýhodnením? Naša virtuálna realita umožňuje, že sa ocitnete v ich koži a zažijete sami na sebe, čím si prechádzajú ľudia, ktorí čelia stereotypnému správaniu, nálepkovaniu alebo predsudkom. 

Prostredníctvom špeciálnych okuliarov a vytvorených modelových situácií sa na pár minút môžete ocitnúť vo svete človeka so znevýhodnením. Zažite pohľad z druhej strany, kedy možno pocítite strach, nepríjemné pohľady okoloidúcich a možno aj frustráciu, kedy sa len ťažko dá urobiť niečo viac.

Aké príbehy môžete zažiť s našou virtuálnou realitou?

      

Zdravotné znevýhodnenia - dostupné od 13 rokov

Nevidiaci
Určite ste doma skúšali prejsť z izby do izby so zatvorenými očami. Trúfli by ste si však prejsť cez priechod pre chodcov alebo cestovať vlakom? Možno budete prekvapení, ako vyzerá každodenný život a čomu všetkému sa venuje nevidiaca Soňa. (11:43, dokument Soňa)

Nepočujúci
Ste s kamarátkou v bare, keď sa zrazu náhle niečo udeje. Ako si poradíte s danou situáciou ako nepočujúci? (3:02)

Človek na vozíku
Mamičky s kočíkmi dobre vedia, aké fyzické prekážky mesto ponúka. Viete si však predstaviť, čo zažíva vozíčkar, ktorý niekedy nemá inú možnosť? Dozviete sa tiež, ako zvláda každodenné úkony Martin s fyzickým hendikepom. (7:58, dokument Martin)

   

Sociálne a ekonomické znevýhodnenia - dostupné od 18 rokov 

Človek bez domova
Rozmýšľali ste, aké je to byť bez domova a na ulici pohľadom prosiť o peniaze? Naozaj sa to tak oplatí, ako si niektorí ľudia myslia?
(8:03, dokument Domec)

Etnicita
Zažite, aké je to byť Rómom v úplne bežných situáciách - pri priehradke na pošte, pri nákupe v mäsiarstve a pri čakaní na taxík. (6:47)

Ako môže vyzerať vzdelávanie s virtuálnou realitou? 

Virtuálnu realitu ponúkame v rámci našich zážitkových inkluzívnych vzdelávaní učiteľom a žiakom od 13 rokov na školách i zamestnancom vo firmách a v rôznych inštitúciách.

Pre prácu s postojmi je vlastný zážitok jedným najsilnejších nástrojov. Ako ukazuje nasledujúci graf, náš mozog sa učí najlepšie vďaka vlastnej skúsenosti a až v 75% prípadoch si pamätá informácie získané prostredníctvom zážitku:

Chcete si aj vy vyskúšať virtuálnu realitu?

Tým, že nájdete odvahu nahliadnuť do sveta ľudí s prekážkami, budete môcť reflektovať svoje vlastné pocity a strachy. Možno tiež prehodnotíte svoje postoje a nájdete motiváciu, ako prispieť k spoločenskej zmene.

Ak sa rozhodnete ozvať sa nám, radi Vám pripravíme ponuku na základe Vašich potrieb. Ponuku nám pomôže pripraviť, ak uvediete nasledujúce informácie:

  • akej téme sa chcete venovať
  • s akým zámerom/cieľom (čo chcete zmeniť, s čím vám má vzdelávanie pomôcť)
  • pre koho je vzdelávanie určené (učitelia, žiaci, HR špecialisti, zamestnanci a pod.) 
  • v akom rozsahu, pre koľko osôb (ak sa jedná napr. o triedu - uveďte počet žiakov)
  • kde sídlite, resp. kde má byť vzdelávanie realizované
  • v akom termíne
  • koľko času môžete venovať vzdelávaniu
  • aký je váš približný rozpočet

V prípade akýchkoľvek otázok, či nejasností nás, Vám radi všetko zodpovieme a vysvetlíme ?