ONLINE DISKUSIE: O pestrosti rómskej identity a súvise so sčítaním obyvateľov

Tento rok sa koná sčítanie obyvateľov. Toto sčítanie sa koná len raz za desať rokov, preto je veľmi dôležité sa ho zúčastniť. Sčítať sa. Sčítanie obyvateľov v roku 2021 má dve odlišnosti od tých predošlých. Prvou je, že sa bude dať urobiť online. A druhou, veľmi dôležitou novinkou pre menšiny je, že sa tento rok budú dať zaškrtnúť dve národnosti. Eduma pripravila sériu diskusií venovaných tejto téme. Ak ste si ich nestihli pozrieť, prinášame vám ich v nasledujúcom prehľade.

„Je neskutočne dôležité, aby sme si hrdosťou dokázali povedať, kto sme.“
– Janette Motlová

„V súčasných štatistikách s k rómskej národnosti hlási približne štyrikrát menej Rómov, ako hovoria kvalifikované odhady. Snažíme sa motivovať Rómov, aby sa prihlásili k svojej národnosti, a tým ovplyvnili šírku a množstvo dôležitých aktivít, ktoré sa môžu realizovať v národnostných menšinových politikách,“ hovorí Veronika Vanochová. 

Janette Motlová dopĺňa, že ak Rómovia využijú možnosť zaškrtnúť si dve národnosti, môžu ukázať, koľko ich na Slovensku naozaj je. „Nenecháme to na nejaké kvalifikované odhady, ale získame na to relevantné dáta. Ak nás bude v niektorej obci viac ako 15%, tak zrazu získame možnosť komunikovať v materinskom jazyku na úradných miestach, získame možnosť mať pri sebe tlmočnícku podporu na úradných miestach.“

 

Byť Róm a zároveň Slovák? 

Diskusia je venovaná téme rozvoja rómskej identity. Cieľom je porozumieť tomu, ako sa Rómovia na Slovensku cítia a vysvetliť, prečo je dôležité, aby sa Rómovia pri sčítaní obyvateľov prihlásili k rómskej národnosti. Taktiež podporiť tých, ktorí sa cítia byť súčasťou viacerých národností, aby sa hlásili k svojej identite počas Sčítania obyvateľov 2021.

Na tieto a ďalšie témy diskutovali Janette Motlová (lektorka a autorka knihy Cigánka, v súčasnosti riaditeľka VÚDPaP) a Teri Čikoš (herečka, hudobníčka a moderátorka). Diskusiu viedla moderátorka Darina Mikolášová, ktorú môžete poznať z Rádia Regina alebo z podcastu Nahlas o deťoch.

Chcem sledovať diskusiu:

Slovensky: https://youtu.be/vNhFAbN8rkM

Rómsky: https://youtu.be/DDVoJMerBZ8

Ko som? Kto som? Ki vagyok én?

Diskusia je venovaná ľuďom z maďarsko-slovenského prostredia. Hostia rozprávajú o tom, aké je to byť Rómom a (zároveň) Maďarom na Slovensku a prečo je pre príslušníkov národnostných menšín dôležité, aby sa ku svojej národnosti hlásili. V diskusii nájdete aj odpoveď na otázku, čo sa môže zmeniť tým, že sa menšiny v najbližšom sčítaní obyvateľov môžu prihlásiť k dvom národnostiam?

Moderátorkou diskusie bola Zuzana Kovačič Hanzelová (videoreportérka denníka SME) a hosťami József Ravasz (spisovateľ a vysokoškolský pedagóg) a Viliam Tankó (reprezentant v boxe). 

Cez ZOOM sa do diskusie zapojili ako hostia aj Csaba Horváth – aktivista z iniciatívy Opre Roma – Rómovia za lepšie Slovensko a Mikuláš Lakatoš – koordinátor aktivít mládeže na Úrade splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity a študent Stredoeurópskej univerzity v Budapešti.

Chcem sledovať diskusiu:

Slovensky: https://youtu.be/pRVqf80sGpc

Rómsky: https://youtu.be/GuyPbKeSTsU

 

Ako našu identitu formuje škola a rodina?

Diskusia venovaná vplyvu rodinného a školského prostredia na povedomie o vlastnej menšinovej identite. Venovali sme sa identite ľudí z národnostne zmiešaných rodín, kde napríklad každý z manželov alebo rodičia a ich deti patria k rôznym národnostiam? Pýtali sme sa tiež odborníkov, našich hostí, ako vplýva vzdelávanie a školské prostredie na formovanie vlastnej identity? 

Na tieto a ďalšie témy diskutovali Ján Hero (podpredseda výboru expertov pre Rómov a kočovníkov pri Rade Európy) a Juraj Vozár (lektor, coach sebarozvoja, aktívny rómsky líder a zástupca rómskej národnostnej menšiny Výboru pre národnostné menšiny a etnické skupiny, ktorý je stálym odborným orgánom Rady vlády). 

Cez ZOOM s nami diskutovali ďalší traja hostia:

Viktor Teru – poradca prezidentky Zuzany Čaputovej pre rómsku menšinu, Dominika Maziniová – dobrovoľná poradkyňa EDUMY pre rómske deti v náhradných nerómskych rodinách a Marcel Karvay – vysokoškolský študent, zamestnanec VÚDPaP a aktívny rómsky líder.

Moderátorkou diskusie bola opäť Darina Mikolášová (Rádio Regina alebo podcastu Nahlas o deťoch).

Chcem sledovať diskusiu:

Slovensky: https://youtu.be/K-KNWr9_-dg

Rómsky: link doplníme čoskoro

 

Mladým patrí svet. Aj nám?

Diskusia o nádeji, snoch a príležitostiach mladých Rómov. Hovorili sme veľa o stereotypoch a o tom, čo pomáha byť v spokojným Rómom v našej spoločnosti.

V akých situáciách záleží na tom, kým sú? Hlásia sa k rómskej identite? Kedy sa cítia byť hrdými Rómami? Ako čelia stereotypom? Ako vnímajú svoje šance a príležitosti presadiť sa? Čo očakávajú od Sčítania obyvateľov?

Do štúdia v Design factory prišli naživo s Darinou Mikolášovou diskutovať hostia:
– Daniel Bunda – absolvent Leaf Academy pre mladých lídrov, študent psychológie na Univerzite v Colchestri, talent Divých makov
– Michelle Kubištová – mladá žurnalistka, ktorá poukazuje na problémy Rómov a slovenského školstva

Cez ZOOM sa pripojili ďalší dvaja hostia:
– Tomáš Matta – študuje medzinárodné vzťahy na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, bronzový medailista z majstrovstiev Európy Juniorov v Kickboxe, člen knižného klubu Paľikerav a aktívny rómsky líder
– Jana Plešková – študentka strednej školy v Severnej Karolíne vďaka podpore GBE foundation, divadelný talent Divých makov
Daniel, Michelle a Janka sú zároveň Dobrovoľnými rómskymi poradcami EDUMY pre rómske deti v náhradných nerómskych rodinách.

Chcem sledovať diskusiu:

Slovensky: https://fb.watch/48CPLOgPip/

Rómsky: link doplníme čoskoro

 

Rómovia ako súčasť Slovenska

Pozývame vás sledovať záverečnú online diskusiu z cyklu Rómovia ako súčasť Slovenska.
Sledujte nás naživo, 15.3.2021 , tentokrát už o 17:00. Link: https://fb.me/e/4XgREMVnf

Pozvanie do štúdia prijali dvaja bývalí splnomocnenci úradu vlády SR pre rómske komunity, Klára Orgovánová a Ábel Ravasz.

Rozprávať sa budeme o tom, ako konkrétne pomáha úrad splnomocnenca rómskym komunitám? V akých oblastiach by mohlo sčítanie pomôcť rómskej menšine? Ako sa vyvíja postavenie Rómov na Slovensku? Aké šance a prekážky majú Rómovia v našej spoločnosti? Ako to súvisí s ich vzťahom s majoritou a inými menšinami?

Podeľte sa aj Vy s nami o svoje názory a skúsenosti a neváhajte sa našich hostí pýtať na to, čo Vás zaujíma a o čom sa chcete dozvedieť viac.

Prieskum o rómskej identite

Prieskum Rómovia ako súčasť Slovenska zisťoval viac o tom, aká pestrá je rómska identita a čím to je, že sa Rómovia tak málo hlásia k svojej národnosti. Tieto dáta nám pomôžu zadefinovať, ako môžeme rómsku identitu podporiť, ako ju rozvíjať, čo je potrebné robiť už na školách a čo môžu robiť rodičia.

Ak pracujete v organizácii, komunitnom centre a pod., ktoré sa venujú rómskej identite alebo príbuzným témam a mali by ste po skončení prieskumu záujem o sumárne výsledky, stačí, ak nám to napíšete do správy na info@eduma.sk. V EDUME sme pripravení podeliť sa s Vami o naše zistenia.

Autorka: Michelle Kubištová


Projekt Rómovia ako súčasť Slovenska podporil Fond na podporu kultúry národných menšín

 

Naše podujatia

Momentálne pre Vás plánujeme nové aktivity