Najviac nenávistných prejavov voči inakosti prejavujú ľudia, ktorí s ňou nemajú vlastnú skúsenosť.
Michal, ktorý sa v mladosti ocitol v skupine s extrémistickými názormi, dnes hovorí o svojej minulosti. Podelil sa s nami napríklad o spomienku, ako sám prehodnotil vlastné postoje k homosexuálom. Keď bol okolnosťami v práci nútený požiadať kolegu, geja, o pomoc, začali sa spolu viac rozprávať. Michal postupne zisťoval, že jeho kolega je úplne normálny človek, z mäsa a kostí. Uvedomil si, že dovtedy bol ochotný sa s niekým pohádať, aj pobiť, kvôli niečomu, o čom málo vedel a s čím nemal žiadnu skúsenosť.
Pre učiteľov alebo pracovníkov s mládežou, ktorí chcú s mladými ľuďmi hovoriť o rasizme, o rizikách extrémizmu a neznášanlivosti, sme pripravili sériu rozhovorov s ľuďmi, ktorí sa stretli s extrémizmom v rôznych rolách. Ich autentické výpovede nájdete v e-booku Otvorene o extrémizme s písanými príbehmi a v sérii audio rozhovorov pre Online živú knižnicu.
Audio rozhovory v Online živej knižnici ako aj e-book Otvorene o extrémizme mapujú 360° uhol pohľadu na tému extrémizmu. Ide o autentické príbehy ľudí, ktorí sa nejakým spôsobom s extrémizmom stretli, či už ako učiteľ, ktorý mal/má v triede žiaka so sklonmi k extrémizmu, rodič, ktorého dieťa sa s extrémizmom potýka, človek, ktorý zažil útok extrémistu, a tiež človek, ktorý bol extrémistom a svoj postoj prehodnotil.
Rasťo bol večer vonku s kamarátmi, ako zvyčajne. Piatkový večer 4.11.2005 sa však po útoku skupiny extrémistov skončil tragicky najmä pre Rasťovho kamaráta Dana. Ani po šestnástich rokoch nie je pre Rasťa ľahké o útoku rozprávať. Napriek tomu v sebe našiel silu a zmysel zdieľať to, čo prežil, aby pomohol ľuďom, ktorí sa v ocitli v podobnej situácii.
Audio Michal pre základné školy
Audio Michal pre stredné a vysoké školy
Michal vyrastal v rodine bez otca. Prežil obyčajné detstvo. Ako násťročný sa cez kamaráta dostal do partie s extrémistickými názormi. S partiou sa tak začal zúčastňovať aj večerných bitiek v meste. Vplyvom nástupu na vysokú školu, a tým aj zmenou prostredia, postupne svoje postoje prehodnotil. Dnes rozumie tomu, ako a prečo sa mladí ľudia nechajú strhnúť extrémizmom. Vidí cestu, ako tomu predísť a aj cestu von. Aj on sám si ňou prešiel.
Pred šiestimi rokmi sa Adriana s manželom, desaťročnou dcérou a päťročným synom presťahovali z Londýna do rodných Piešťan. Dcéra nemala problém s prijatím do kolektívu. Syn sa od škôlky pasoval s narážkami na jeho inakosť, ktorá vyústila do šikany. Vypočujte si rozprávanie Adriany o tom, ako sa s tým vysporiadala, ako sa k inakosti postavila škola a v čom vidí úlohu školy v prevencii rasizmu.
Po vysokoškolskom štúdiu a 10 rokoch cestovania po celom svete sa Zuzana vrátila na Slovensko. Učí na strednej odbornej škole v Banskobystrickom kraji, kde majú extrémistické skupiny veľkú silu. Každý deň sa stretáva so žiakmi, ktorí sa otvorene hlásia k extrémizmu a majú problém prijať inakosť. Vypočujte si príbeh o tom, ako sa Zuzane ako učteľke a adoptívnej mame rómskeho dievčatka v tejto situácii žije a v čom vidí cestu k zmene.
Mária zažila drsné detstvo počas druhej svetovej vojny ako dieťa zo zmiešaného slovensko-nemeckého manželstva.
Mária pochádza zo zmiešanej nemecko-slovenskej rodiny. Počas 2. svetovej vojny musela ako druhotriedna Nemka nastúpiť do nemeckej internátnej školy, aby z nej vychovali „poriadnu“ Nemku. V škole zažila vojenský režim, tvrdé tresty a na vlastnej koži pocítila nacistickú ideológiu. Pre zanedbanie starostlivosti prišiel na škole o život jej mladší brat. Hoci bola ako polovičná Nemka z pohľadu ideológie nadradená, jej rodina zažila trápenia a bolesti.
Nie je jednoduché postaviť sa silnejúcim nenávistným prejavom. O to dôležitejšie je podchytiť problém radikalizácie už v začiatkoch. Naše živé knihy sa o svoju skúsenosť podelili preto, aby mladí ľudia mohli konfrontovať svoje názory a premýšľali o svojich postojoch a predsudkoch. Staňte sa aj Vy jedným z priekopníkov, ktorý je vnímavý voči inakosti a pomôže mladým ľuďom vnímať svet s otvorenými očami a bez predsudkov.
Foto zdroj: KoolShooters from Pexels
Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá EDUMA, n.o. Za spoluprácu pri príprave projektu ďakujeme partnerom z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie.
Prihláste sa na odoberanie EDUMA Newslettra.
Odber môžete kedykoľvek zrušiť.
info@eduma.sk
0910 870 180
EDUMA, n.o.
Račianska 62
831 02 Bratislava
Nájdete nás v bývalej budove Allianz
EDUMA, n.o.
Šášovská 6
851 06 Bratislava
IČO: 50098829
DIČ: 2120170679
Nie sme platcami DPH
Fio banka: SK89 8330 0000 0033 8623 3862
Registračné číslo organizácie: OVVS-105437/478/2015-NO