Ak sa Vám nepodarilo zúčastniť sa Festivalu živých kníh a vnímavosti 2021 osobne alebo by ste si radi vypočuli ešte viac príbehov živých kníh, teraz máte príležitosť pozrieť si jednotlivé časti programu zo záznamu – v Online živej knižnici, v sekcii Webináre.
Každý z nás sa už pravdepodobne stretol s ľuďmi, ktorí nehovoria dokonale po slovensky alebo pochádzajú z iného kultúrneho prostredia a majú iné skúsenosti ako my. Vďaka tomu, že sa spoznávame, môžeme lepšie rozumieť tomu, čo kto potrebuje a čo očakáva. Festival živých kníh priniesol až jedenásť inšpiratívnych príbehov – jedenásť živých kníh, ľudí rôznych národností a kultúr.
Živé knihy sú ľudia, ktorí sa s nami podelili o svoje zážitky a skúsenosti. Ide o zástupcov bulharskej, maďarskej, ukrajinskej, rómskej, bieloruskej, rusínskej, či kenskej národnosti a viac sa dozviete aj o kultúre nepočujúcich.
“Aj tí, čo majú slovenčinu ako materinský jazyk v nej robia chyby, preto by bolo fajn, keby sa k tým chybám stavalo tak, že je bežné robiť ich robiť a opravovanie by malo byť bez nejakého veľkého kritizovania, ale so snahou naučiť ich ten jazyk dobre.” – spätná väzba od účastníkov
Niektoré čítania živých kníh boli určené pre žiakov a študentov a iné pre ich učiteľov, odborných zamestnancov, či profesionálov z firemného prostredia. Preto sa obsahy a forma príbehov mierne líšia podľa publika, pre ktoré boli určené.
1 Andrii opisuje, ako prišiel na Slovensko z Ukrajiny kvôli pracovnej príležitosti. Poukazuje na najčastejšie stereotypy, s ktorými sa cudzinci, ako on, stretávajú.
10 Titanilla je Maďarka zo Slovenska. Doma sa vždy rozprávali po maďarsky a so slovenčinou sa tak prvýkrát stretla až v škole. Najskôr ju nemala rada, ale aj vďaka láske k futbalu a čítaniu športových novín si ju nakoniec obľúbila. Dnes pracuje ako športová novinárka.
11 Andrea patrí do maďarskej národnostnej menšiny na Slovensku. Od malička hovorí po maďarsky, aj po slovensky. Napriek tomu sa stretla s jazykovou bariérou, o ktorej sa dozviete viac.
Festivalové workshopy mali jeden spoločný cieľ – posvietiť si na predsudky a stereotypy z rôznych uhlov, naučiť sa s nimi pracovať a podporiť vnímavosť voči iným.
Workshop Stereotypy a predsudky na školách s Alexandrou Kirňakovou je určený najmä pre učiteľov a pracovníkov s mládežou, ktorí chcú posilniť otvorenosť, rešpekt a kritické myslenie medzi žiakmi.
Workshop s názvom Vnímavý žiak s Ľubicou Noščákovou je určený pre učiteľov všetkých typov škôl, ktorí chcú podporiť vnímavosť medzi žiakmi a potrebujú sa dozvedieť viac o tom, čo znamená byť vnímavým žiakom, čo vnímavosť prináša triede a celej škole a ako na to.
Autorka: Veronika Vanochová
Realizované s finančnou podporou partnerov projektu:
Za spoluprácu ďakujeme aj nášmu partnerovi:
Prihláste sa na odoberanie EDUMA Newslettra.
Odber môžete kedykoľvek zrušiť.
info@eduma.sk
0910 870 180
EDUMA, n.o.
Račianska 62
831 02 Bratislava
Nájdete nás v bývalej budove Allianz
EDUMA, n.o.
Šášovská 6
851 06 Bratislava
IČO: 50098829
DIČ: 2120170679
Nie sme platcami DPH
Fio banka: SK89 8330 0000 0033 8623 3862
Registračné číslo organizácie: OVVS-105437/478/2015-NO