Janette Motlová: Pozývame na festival, ktorý otvorí dvere vnímavosti

Už tento týždeň sa vo štvrtok a piatok 14. a 15. júna uskutoční najväčší festival Živých kníh a vnímavosti s názvom Počúvaj – Premýšľaj – Zmeň! Prvý deň festivalu je určený predovšetkým pedagógom, učiteľom, vychovávateľom, zamestnancom firiem a odbornej verejnosti, ktorí chcú viac porozumieť sile storytellingu a využívaniu príbehov vo vzdelávaní. Piatok venujeme mladým ľuďom – žiakom a študentov škôl. Na festivale vás čaká najväčšia kontaktná Živá knižnica, zaujímavé diskusie a workshopy a veľa zážitkov. To všetko bezplatne, stačí sa len zaregistrovať tu:

Chcem sa prihlásiť na štvrtkový festival!
Kliknite na PRIHLÁŠKU (14. JÚN), vyplňte ju a odošlite. Z Edumy vám príde notifikácia o vašej registrácii na festival.

Chcem sa prihlásiť na piakový festival!
Kliknite na PRIHLÁŠKU (15. JÚN), vyplňte ju a odošlite. Z Edumy vám príde notifikácia o vašej registrácii na festival.

Viac už o festivale hovorí Janette Motlová.

Prečo Eduma organizuje festival Počúvaj – Premýšľaj – Zmeň? Čo je jeho cieľom?
Eduma sa zaoberá využívaním príbehov vo vzdelávaní a vedení ľudí. O tom je aj náš festival. V prvom dni chceme ukázať ako sa to dá a v druhom dni dokázať, že sa to dá. Príbehy majú silu prinútiť človeka premýšľať nad tým, nad čím sa doteraz nezamýšľal. Provokujú k zvedavosti dozvedieť sa viac a otvárajú priestor na diskusiu. Ľudia sa vďaka príbehom stávaj vnímavejšími. Počas nášho festivalu sprostredkovávame príbehy ľudí prekonávajúcich prekážky v našej spoločnosti. Považujeme to v čase silnejúceho extrémizmu za dôležitú súčasť práce s mladými ľuďmi. Na prvý pohľad sa môže zdať, že príbeh rozprávaný za pár minút nemôže predsa nič zmeniť. No prvý pohľad je klamlivý.
Každý človek, či je v generácii X, Y, alebo Z, vypočutým reálnym príbehom z úst človeka, ktorý príbeh „žije“, po počúvaní premýšľa. A cíti určitú potrebu niečo meniť. Svoj pohľad, svoj postoj, svoje konanie. Čím skôr v živote detí, žiakov, študentov, dospelých začneme s formovaním charakteru cez osobné stretnutia s ľuďmi, tým skôr môžeme hovoriť o tom, že Slovensko môže byť krajinou, ktorá je spravodlivá a zodpovedná k ľuďom, ktorí sú jej súčasťou.

Bude to vraj najväčší festival Živých kníh a Vnímavosti. Čo to znamená?
Festival Počúvaj – Premýšľaj – Zmeň! prinesie historicky prvýkrát najväčšiu kontaktnú Živú knižnicu na Slovensku. Na jednom mieste bude možné nájsť desiatky Živých kníh, ktoré sú pripravené rozprávať svoj príbeh. Medzi nimi bude mladá tanečníčka Eva s bulímiou, Maťo bez rúk, vzrastom nízka Veronika, Afgánka Zahra, ktorá dlhé roky žije na Slovensku. Prídu aj dve mladé sestry Suzanne a Hannah, aby rozpovedali svoj príbeh o vojne v Sýrii a ich ceste do Európy. Nebude chýbať nepočujúci Adam, ktorý sa dnes živí fotografiou, adoptívni rómskych detí a mnohí ďalší. Niektoré Živé knihy dokonca budú hovoriť svoj príbeh v angličtine. Preto na festivale radi uvidíme aj anglicky hovoriacich učiteľov a študentov. Festival však nebude len o Živých kníhách. Jej súčasťou sú diskusie o spoločenskej zodpovednosti, inšpirácie ako pracovať s príbehmi priamo v bežnom vyučovaní, či príprave na prax.

Čo ponúkajú jednotlivé festivalové dni?
Štvrtkový festivalový deň venujeme učiteľom, pedagógom a pomáhajúcim profesionálom, ale tiež ľuďom z firiem a HR manažérom, ktorí získajú unikátny pohľad do vnútra duše človeka, ktorého spoločnosť odmieta, ľutuje alebo vylúčila na okraj spoločnosti. Pre odbornú verejnosť sme pripravili zaujímavé workshopy a diskusie a budeme sa venovať aj tomu, prečo je inakosť v našej spoločnosti často vnímaná ako prekážka a nie ako šanca na príležitosti. Účastníkom predstavíme zaujímavé a inšpiratívne nástroje a aktivity, ktoré podporujú inkluzívny prístup žiakov, študentov k zraniteľným skupinám spolužiakov, či kolegovi. Každý návštevník štvrtkového programu získa polročný
bezplatný prístup do jedinečného vzdelávacieho portálu www.onlinezivakniznica.sk plný autentických príbehov a metodických návodov, ako s nimi pracovať vo formálnom a neformálnom vzdelávaní. Naše Živé knihy budú účastníkom rozprávať o svojich skúsenostiach a zážitkoch v škole, problémoch a prekážkach v spoločnosti a vyrovnávaní sa so svojim hendikepom alebo s inakosťou.

Piatok venujeme žiakom 2. stupňa základných škôl a študentom stredných škôl (vo veku 13 – 20 rokov). Počas festivalu ich čaká najväčšia stretnutie s viac ako 30tkou Živých kníh, diskusie o spoločenskej zodpovednosti, zážitkové aktivity organizácií, ktoré sa venujú ľudským právam a občianstvu, dobrovoľníctvu v oblasti pomoci zraniteľným skupinám. V našom Eduma stánku získajú inšpirácie, ako robiť Vnímavé projekty. Zapojením sa do ktorejkoľvek z festivalových aktivít alebo prispením svojho príbehu, eseje môže každý študent získať pre svoju školu polročný vstup do Online živej knižnice.

Festival sa volá Počúvaj – Premýšlaj – Zmeň. Prečo nesie takýto názov? Čo je jeho odkazom?
Medzi nami žijú ľudia, ktorí dennodenne prekonávajú prekážky pri spoločenskom alebo pracovnom uplatnení. Majú svoje zážitky, skúsenosti, prežité úspechy aj pády. Očakávajú, že spoločnosť sa začne zaujímať o ich potreby a sú pripravení zdieľať svoje príbehy, aby sa stali nástrojom pochopenia súvislostí a formovania kritického myslenia na
dianie v spoločnosti. Na to, aby sme mohli pochopiť druhého človeka alebo skupinu ľudí s prekážkami, si ich najprv potrebujeme vypočuť. Potrebujeme druhých počúvať, aby sme pochopili, čo ich trápi a čo všetko musia prekonávať často inak ako väčšina. Až potom sa vieme vcítiť, rozmýšľať a hľadať pre nich riešenia, ako im ako spoločne môžeme
pomôcť. Veríme, že mnohí ľudia, ktorí sú dnes na okraji, môžu byť pre spoločnosť prínosom. Nemôžeme sa im však odvracať chrbtom, že sa nás ich problémy a životy netýkajú. Potrebujeme sa navzájom.

V čom bude tento festival pre účastníkov prínosom?
Veríme, že účastníci oboch festivalových dní odídu so zážitkom a s niečím novým, čo ich inšpiruje sa pozerať na ľudí a svet okolo seba inak. Po našich workshopoch a vzdelávaniach sa nám často stáva, že ľudia prechádzajú malými premenami, kedy vnímajú zrazu veci inak. U niekoho to býva veľká zmena, u iných prichádza postupne a pomaly. Snažíme sa, aby naše aktivity otvárali dvere do nepoznaného. To, či a kedy nimi ľudia prejdú, je už na nich. No otvorené zostanú stále.

Je pre vás dôležité, aby boli ľudia Vnímaví?
Naša nevšímavosť často ovplyvňuje životy tých, ktorí sú v spoločnosti prehliadaní, neviditeľní alebo nechcení. Uvedomenie si tejto hodnoty je dlhodobý proces, ktorý by sme nemali podceňovať. Vnímavá a otvorená spoločnosť je citlivá na potreby ľudí s prekážkami. Našou snahou je tvoriť a budovať Vnímavú komunitu na Slovensku. Hľadať a
rozvíjať Vnímavé školy. Vytvárať priestor firmám, aby také školy mohli podporovať. Chcela by som, aby sme tu raz mali komunitu, pre ktorú pojem spoločenská zodpovednosť nebudú znamenať iba dve pekné slová, ale že sa tak naozaj začneme aj skutočne správať. Verím, že v budúcnosti budeme mať čoraz viac škôl a firiem, ktoré budú svojich zamestnancov, žiakov a študentov viesť k otvorenosti, tolerancii a vnímavosti.

S čím všetkým účastníci odídu z festivalu?
Odídu s poznaním, že kvalita života zraniteľných skupín nezávisí len od vyrovnávania šancí vo vzdelávaní alebo v práci. Že nestačí pracovať len so zraniteľnými skupinami a odstraňovať im bariéry a prekážky nariadeniami, zákonmi, či usmerneniami. Odídu s pochopením, že inklúzia je v skutočnosti o nás všetkých. O našom odhodlaní prekonať strach z inakosti, o našej ochote počúvať a schopnosti načúvať ľuďom okolo nás. Som presvedčená, že mnohí mladí ľudia odídu s poznaním, že hodnota človeka nie je v peniazoch a statuse, ale v jeho schopnosti prekonávať prekážky. Prekážky, ktoré bežný človek nemusí prekonávať, len preto, že mal viac šťastia ako tí INÍ. Stret s inakosťou je totiž aj stretom so samým sebou. Často až vtedy pochopíme, ako málo sme vďační za to, čo máme.