Kresielka zaplnili živé knihy a ich čitatelia

Nakrúcali sme, čo prežívajú ľudia, keď sa stretnú so šikanou alebo kyberšikanou

Učiteľ alebo rodič, ktorý spozoruje, že s dieťaťom niečo nie je v poriadku – by mal v prvom rade zostať pozorný a zistiť, čo presne sa deje. Mnohí učitelia nechávajú deti, aby si sami vyriešili svoje šarvátky.

„Nehovorím, že rodič alebo učiteľ má všetko riešiť miesto dieťaťa. Rodič by mal učiť svoje dieťa, aby sa vedelo brániť a pomôcť mu vtedy, ak si nevie poradiť, “ vysvetľuje, ako si vníma adekvátny zásah zo strany dospelých Mirka, mama šikanovaného syna. 

„V našom prípade sme sa však stretli s tým, že učiteľka problém úplne ignorovala a môj syn chodil domov pravidelne s modrinami. Stupňovalo sa to natoľko, že náš syn musel zmeniť školu. Neskôr som sa dozvedela, že tí istí traja chalani, ktorí mu ubližovali, bili v škole aj iné deti a pokračovalo to aj po synovom odchode. Nikto to však neriešil.“

  

EDUMA nakrúcala videá zamerané na elimináciu šikany v triedach, ako aj v online priestore. Vďaka podpore projektu z Fondu SK-NIC vznikli nové videá, ktoré majú pomôcť žiakom a ich rodičom a pedagógom, ktorí často nevedia, ako v tejto situácii reagovať. Tieto autentické rozprávania pribudnú do Online živej knižnice do konca roka 2020. 

O svoje skúsenosti sa prišli podeliť mladí ľudia, ktorí zažili šikanu, rodič šikanovaného dieťaťa a odborníci, ktorí sa tejto téme venujú, či už v poradni, v teréne, na školách alebo odborným výskumom. 

 

     

Počas prípravy sme mali čo robiť s návalom emócií

Keď Marcel zakončil svoje rozprávanie odkazom svojim rodičom, v miestnosti nastalo úplne ticho. 

Marcelovi rodičia mu neboli oporou, keď ako chlapec zažíval šikanu zo strany spolužiakov. Dnes už však Marcel popisuje ich počínanie s odstupom a pochopením: „Moji rodičia síce neurobili všetko, čo mohli, ale robili, čo vedeli.“  

   

Príprava pred natáčaním pomáha naším rozprávačom, živým knihám, utriasť si spomienky a mať čas sa vystaviť emóciám, ktoré počas rozprávania znovu vyplávajú na povrch. Podeliť sa o svoje prežívanie s inými vôbec nie je ľahké. Našim živým knihám zo srdca ďakujeme za ich odvahu a otvorenosť. 

Triedy sa budú môcť zahrať

Súčasťou projektu Bezpečnejšie online prostredie pre žiakov a študentov je aj príprava vzdelávacej hry v spolupráci s partnerskou organizáciou DigiQ pre prácu s touto témou počas vyučovania. Pôjde o stolovú hru, ktorá otvára témy bezpečného online prostredia a necháva žiakom priestor, aby sami nachádzali vhodné riešenia. 

Hra, v ktorej sú figúrkami digitálni obrancovia už má svoju konkrétnu podobu a my sa už nevieme dočkať, kedy sa ju budeme môcť zahrať počas našich vzdelávacích aktivít na školách. Hra bude dostupná aj pre školy, a to vo formáte, ktorý si budú môcť sami vytlačiť a zahrať so žiakmi počas vyučovania. 

Radi by sme sa špeciálne poďakovali aj Madge Kmeťkovej a Romanovi Hraníkovi z Fluidum Film s. r. o., ktorí stoja pri Online živej knižnici od jej počiatku a profesionálne zastrešujú celé filmovanie, réžiu, aj následné spracovanie. 

Projekt Bezpečnejšie online prostredie pre žiakov a študentov a jeho výsledok podporil SK-NIC a WebSupport.

 

  

Naše podujatia

Momentálne pre Vás plánujeme nové aktivity