HRAJTE SA A ČÍTAJTE: Stolová hra a komiks Digitálni hrdinovia slúži na prevenciu šikany

V spolupráci s partnerskou organizáciou DigiQ bola vytvorená vzdelávacia spoločenská hra Digitálni hrdinovia a komiks Dátoví votrelci verzus Digitálni obrancovia. A tu je sľúbený darček – hra a komiks sú pre vás voľne dostupné a pripravené na stiahnutie tu:

Čierno-biela verzia:  ČB Digitálni hrdinovia  

Farebná verzia:  Farebne Digitálni hrdinovia

Návod ku hre Digitálni hrdinovia:  Návod ku hre Digitálni hrdinovia

Metodické pokyny ku hre:  Metodický list ku hre Digitálni hrdinovia

Ide o stolovú hru, ktorá otvára témy bezpečného online prostredia a necháva žiakom priestor, aby sami nachádzali vhodné riešenia. Hra slúži na prevenciu a vysporiadanie sa s kyberšikanou z pohľadu obete, aj mlčiacej väčšiny. Hrá sa s figúrkami na hracej ploche, pričom ide o to, aby žiaci čo najviac uvažovali a vyhodnocovali predkladané problémy, s ktorými sa môžu stretnúť v online prostredí. 

Hra je určená primárne pre školy. Učitelia, ktorí sa rozhodnú hru Digitálni hrdinovia využiť počas svojej hodiny a zahrať si ju so svojimi žiakmi, si ju môžu stiahnuť, vo formáte, aký im vyhovuje vzhľadom na možnosti tlače, ktorú majú k dispozícii. Učiteľ rozhodne, akú úroveň náročnosti, aké okruhy tém a koľko času môže hre počas hodiny venovať. 

Pre učiteľov je sú pripravené aj metodiky, ktoré ponúkajú viacero tipov, ako hra a komix využiť počas hrania na hodine.

Hru môžu hrať dvaja až piati hráči od 9 rokov. Trvanie hry závisí od počtu úloh, ktoré je potrebné počas hry vyriešiť, no malo by sa pohybovať od 45 do 90 minút. Učiteľ si môže navoliť úlohy podľa tém – kyberšikana, digitálne zručnosti a bezpečnosť, digitálne občianstvo a wellbeing a zdravie, podľa toho, na akú oblasť sa chce zamerať. Hra ďalej umožňuje učiteľovi zvoliť stupeň závažnosti problematickej oblasti (úroveň 1 = nepríjemnosti, úroveň 2 = riziká, úroveň 3 = zločiny).  Varieta možností, ako sa hru môžete hrať sa môže spočiatku zdať náročnejšia na porozumenie. Vďaka tomu je sa však stáva veľmi flexibilnou a pomáha učiteľovi otvoriť práve tie témy, ktoré chce s triedou riešiť. 

Komiks Dátoví votrelci verzus Digitálni obrancovia

Komiks Dátoví votrelci verzus Digitálni obrancovia predchádzal vytvoreniu hry Digitálni hrdinovia. Vystupuje v ňom pätica postavičiek reprezentujúcich kľúčové problémy na internete. Komiks predstavuje atraktívnu formu, ako sa dozvedieť viac ochrane súkromia, bezpečnom používaní sociálnych sietí, posielaní správ, zdieľaní fotiek a videí, zabezpečení smartfónov, hesiel a mnohé ďalšie informácie týkajúce sa online bezpečia. Nech sa páči, čítajte, hrajte sa a učte sa hravou formou, aby sa ubrániť nástrahám na internete. Na stiahnutie: 

Komiks Dátoví votrelci verzus Digitálni obrancovia

Metodika ku komiksu Dátoví votrelci verzus Digitálni obrancovia

Prajeme Vám, aby ste sa pri hre a komikse naučili mnoho užitočných informácií pre bezpečie v online svete, posilnili schopnosť kriticky uvažovať nad nástrahami, no dúfame, že čas strávený hrou a čítaním budú pre vás príjemnou chvíľou, ktorá utuží vzťahy v triedach. 

Budeme radi, keď nám napíšete na info@eduma.sk a podelíte sa s nami o vaše zážitky a skúsenosti s používaním hry a komiksu na hodinách. 


Projekt Bezpečnejšie online prostredie pre žiakov a študentov a jeho výsledok podporil SK-NIC a WebSupport a Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis.