ZAPOJ SA DO PRIESKUMU: Rómovia ako súčasť Slovenska

EDUMA vyzýva Rómov, aby sa zapojili do projektu, ktorého cieľom je podporiť rómsku identitu a prihlásenie sa k rómskej národnosti počas Sčítania obyvateľov 2021

Na Slovensku žije približne štyri-krát viac Rómov, ako sa k rómskej národnosti hlási pri Sčítaní obyvateľstva. Otázka identity je pre Rómov často nejasná. Môže byť človek Róm a zároveň aj Slovák? Prečo sa mnohí Rómovia ku svojej identite nehlásia? Aké to má dopady pre rómsku komunitu? 

Príležitosť, ktorá príde len raz za 10 rokov

Ďalšie sčítanie obyvateľov nás čaká už na budúci rok. Tentokrát aj online a po prvýkrát s možnosťou hlásiť sa k viacerým národnostiam. Rómska menšina na Slovensku potrebuje viac pozornosti a adresných riešení. Na to, aby ktokoľvek mohol presnejšie plánovať a realisticky odhadnúť rozsah potrebných opatrení, je nevyhnuté poznať, koľko Rómov v skutočnosti žije na Slovensku. Sčítanie obyvateľov je nenahraditeľným zdrojom informácií, ktoré sa koná každých 10 rokov a najbližšie sčítanie sa koná už 15.2.2021 – 31.3.2021.

Ako nás môžete podporiť?

V prvej časti projektu hľadáme Rómov, ktorí dosiahnu vek 18 najneskôr v marci 2021, teda tých, ktorí sa môžu zúčastniť sčítania obyvateľov. 

Obraciame sa na vás s prosbou o vyplnenie dotazníka (ak si Róm(ka)) alebo o šírenie (preposlanie) dotazníka medzi Rómov a Rómky vo Vašom okolí (ak ste rovesníkom, učiteľom, vychovávateľom alebo pracovníkom s mládežou). 

Súčasťou dotazníka je aj možnosť prihlásiť sa na sledovanie online diskusií s rómskymi osobnosťami, ktorú môžete komentovať, pýtať sa a hlasovať za to, čo vás najviac zaujíma. 

Tu je link na vyplnenie online dotazníka: https://forms.gle/6S2xHURknCuDc8ba9
O vyplnenie dotazníka Vás prosíme najneskôr do 7.3.2021.
Vyplnenie dotazníka by malo trvať cca 15-20 min.

Vopred Vám ďakujeme za ochotu odpovedať na naše otázky, ako aj za Váš čas a pomoc pri zdieľaní našej výzvy.


Projekt Rómovia ako súčasť Slovenska podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Naše podujatia

Žiadne Udalosti