Festival živých kníh a vnímavosti – v prvý deň sa aj spievalo

Čítanie Živých kníh znamená, že máme možnosť stretnúť zoči-voči človeka, ktorý je ochotný otvoriť sa a podeliť sa s nami o svoj príbeh. Tohtoročný Festival živých kníh nám dal príležitosť dozvedieť sa viac o živote ľudí rôznych menšín a národností, ktorí žijú na Slovensku. Veríme totiž, že vďaka vzájomnému spoznávaniu si môžeme lepšie rozumieť. Pomáhajú nám v tom príbehy. 

V EDUME sa snažíme o zbavovanie predsudkov, a na to sa počas festivalu intenzívne sústredíme. Workshopy, ktoré máme za sebou, sa venovali témam stereotypov a predsudkov, s ktorými sa bežne stretávame a príležitosťami, ako rozvíjať vnímavosť voči iným. Odnášame si zážitky, vďaka ktorým sme mali možnosť vcítiť sa do prežívania ľudí z rôznych prostredí a kultúr.

Mohli sme sa dozvedieť, ako sa Živým knihám na Slovensku žije, čo sa im u nás páči, čo im pomáha, čo ich zaráža, kedy im ľudia nerozumejú alebo čo ich hnevá. Niektorí sa na Slovensku narodili, niektorí sa u nás rozhodli žiť z rôznych dôvodov. Stretli sme sa s príbehmi, ktoré veľa vysvetlili alebo s takými, ktoré sme čítali so zatajeným dychom a boli aj také, pri ktorých sa spievalo a ktoré nás budú dlho hriať 🙂

Prvý festivalový deň bol určený žiakom a učiteľom základných a stredných škôl, ako aj pre špecialistom CSR a HR oddelení vo firmách. 

Nechceme vám prezradiť viac, pretože v stredu – 23.6.2021 nás čaká druhý festivalový deň – určený pre študentov, absolventov a pedagógov vysokých škôl a pracovníkov s mládežou. 

Je krásne si uvedomiť, ako rôzne sa dá život prežívať a že máme v rukách, ako žijeme a či svetu okolo seba rozumieme. Byť vnímavý znamená aj rozumieť si. Cez príbehy to ide ľahšie. 

Tešíme sa druhý deň festivalu, dovidenia zajtra.

Autorka: Veronika Vanochová


Realizované s finančnou podporou partnerov projektu:

               

Za spoluprácu ďakujeme aj nášmu partnerovi:

 

Naše podujatia

Žiadne Udalosti