Ide o medzinárodný projekt, v ktorom sú zapojené organizácie zo štyroch krajín – v Českej republike Charita Česká republika, v Írsku Eurospeak Ireland, v Španielsku Marta Mas Languages a na Slovensku EDUMA. Každá z organizácií sa venuje vzdelávaniu mladých ľudí a plánuje využívať storytelling na obohatenie svojich aktivít.
Ako najlepšie vysvetliť, že obyčajné príbehy sú také silné? Rozprávanie príbehov máme v našej DNA. Sú mostom, vďaka ktorému naozaj rozumieme, čo nám druhí hovoria, i keď sme nikdy neprežili to isté, čo oni. V EDUME využívame storytelling pri workshopoch často. Vďaka príbehom si vieme predstaviť, čo prežívajú a ako sa cítia ľudia čeliaci znevýhodneniu alebo nejakej forme diskriminácie.
Portál Online živá knižnica prináša medzi mladých autentické výpovede ľudí, ktorí čelia nejakému znevýhodneniu vo forme videa. Práca s príbehmi je technika, ktorá pomáha otvárať témy znevýhodnených skupín, inklúzie, práce s predsudkami alebo prevencie nezdravých vzťahov a postojov. Cez príbehy v Online živej knižnici sa môžeme dozvedieť viac o živote ľudí so znevýhodnením.
Pre učiteľov alebo pracovníkov s mládežou a všetkých, ktorí chcú pracovať s hodnotovými a postojovými témami alebo posilňovať spoločenskú zodpovednosť, sú v Online živej knižnici k dispozícii metodiky, ako pracovať so storytellingom, workshopy a webináre na rôzne príbuzné témy.
Po siedmych rokoch od spustenia Online živej knižnice bude portál inovovaný, čaká ho rozšírenie pre používanie v ďalších krajinách, obohatenie o nové témy, pribudne e-learningové vzdelávanie a preklady e-bookov do ďalších jazykových mutácií.
V rámci projektu Storytelling pre Európu pripravujeme aj preklady písaných príbehov z e-bookov, ktoré pokrývajú témy týkajúce sa zdravotného alebo spoločenského znevýhodnenia.
Komplexná inovácia Online živej knižnice v technológiách, jazykovej dostupnosti a rozhraniach pre rôzne cieľové skupiny
Vytvorenie e-learningového nástroja vzdelávania o storytellingu
Nový obsah: Preklad e-bookov a metodík do anglického a španielskeho jazyka, spracovanie ebookov do audionahrávok vo všetkých jazykov partnerských krajín, príprava nových príbehov a metodík práce so príbehmi
Preklady príbehov pripravujú žiaci na hodinách jazyka, pričom si zlepšujú nielen jazykové a digitálne zručnosti, ale majú príležitosť pracovať s témami, ktoré podporujú ich kritické myslenie a spoločenskú zodpovednosť.
Stretnutie LTTA v Bratislave sa konalo od 5. do 9.12.2022. Jeho cieľom bolo predstaviť zástupcom partnerských organizácií zúčastnených v projekte Storytelling pre Európu, ako konkrétne vyzerá práca s príbehmi a aké formy storytellingu využívame.
Každý z účastníkov prišiel s vlastným batôžkom skúseností, emócií a očakávaní. Počas tréningového týždňa sme sa sami stali „živými knihami“ a zdieľali sme vlastné príbehy s ostatnými. Janette Motlová, zakladateľka EDUMY a prvá organizátorka „živých knižníc“ na Slovensku, nám ukázala, ako sa „živá kniha“ pripravuje na vyrozprávanie svojho príbehu, aké k tomu máme nástroje a overené postupy. V rámci tréningu sme mali možnosť zažiť si, aké je hovoriť o svojom živote v kontaktnej živej knižnici, kedy „živá kniha“ stojí tvárou v tvár svojim čitateľom a ich bezprostredným reakciám.
Predstavili sme si, ako vzniká písaný príbeh s našou bývalou kolegyňou, Petrou Nagyovou, skúsenou novinárkou a autorkou knihy Margaréta biela.
Vyskúšali sme si prácu s hlasom v podcastovom štúdiu Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie. Na prácu s hlasom a pomoc pri triedení myšlienok pred nahrávaním audio príbehov nás pripravila Darina Mikolášová, rozhlasová a podcastová moderátorka Rádia Regina a podcastu Nahlas o deťoch a EDUMA podcastu Mozaika.
Na záver sme pripravili tréningové „štúdio“ so svetlom a kamerami, pred ktoré nebolo ľahké sa postaviť a podeliť sa o svoje prežívanie. Na nakrúcaní video príbehov „živých kníh“, t. j. zástupcov partnerských organizácií sa podieľali filmári Magdaléna Kmeťková a Roman Hraník z Art Society, ktorých úlohou bolo nielen príbehy zaznamenať, ale aj zostrihať a post produkčne upraviť.
Posledný deň sa náš medzinárodný tím zúčastnil Stretnutia Vnímavých 2022, ktoré organizuje EDUMA pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv. Na stretnutí sa zišli Vnímavé školy, firmy, inštitúcie a jednotlivci, čiže komunita ľudí, pre ktorú inklúzia a spoločenská zodpovednosť nie sú len pekne znejúce heslá, ale dôležitá súčasť života. Počas Stretnutia Vnímavých 2022 EDUMA odovzdala tituly Vnímavá škola a Vnímavá firma a ocenila aj Výnimočné vnímavé projekty absolventov 4vé akadémie vnímavosti.
Video záznam si môžete pozrieť tu.
Projekt Storytelling pre Európu je realizovaný vďaka podpore Európskej Únie a programu Erasmus+. Do projektu sú zapojené partnerské organizácie naprieč Európou – v Českej republike Charita Česká republika, v Írsku Eurospeak Ireland a v Španielsku Marta Mas Languages.
Prihláste sa na odoberanie EDUMA Newslettra.
Odber môžete kedykoľvek zrušiť.
info@eduma.sk
0910 870 180
EDUMA, n.o.
Račianska 62
831 02 Bratislava
Nájdete nás v bývalej budove Allianz
EDUMA, n.o.
Šášovská 6
851 06 Bratislava
IČO: 50098829
DIČ: 2120170679
Nie sme platcami DPH
Fio banka: SK89 8330 0000 0033 8623 3862
Registračné číslo organizácie: OVVS-105437/478/2015-NO